Jak profesjonalne prostować włosy w domowych warunkach?

wlosy-prosteKażda z nas marzy o pięknych, lśniących i zdrowych włosach. Przewrotnie, bardzo wiele pań o bujnych lokach chce stać się właścicielkami prostych, długich i gładkich włosów, które są wizytówką każdej zadbanej kobiety. To właśnie z myślą o nich powstały prostownice do domowej stylizacji włosów. Jednakże sięgając po nie, wiele osób nieświadomie przyczynia się nie do poprawy, lecz znacznego pogorszenia kondycji włosów. Z czego to wynika: czy to wina złego sprzętu, nierozważnego używania prostownicy, czy też zaniechania korzystania z produktów ochronnych? A może lepiej systematycznie odwiedzać fryzjerkę i poddać się zabiegowi trwałemu wyprostowaniu włosów?

Karygodne błędy popełniane przez kobiety

Gładkie, proste i lśniące włosy są najlepszą ozdobą każdej zadbanej kobiety. Nawet niewielkie fale często stają się męczące dla osób przykładających olbrzymią wagę do posiadania idealnej fryzury. Wiele pań podczas codziennej stylizacji włosów zapomina o przestrzeganiu kilku ważnych rad dotyczących tego typu zabiegów termicznych, w wyniku czego nie tylko osłabiają kondycję swoich włosów (stają się suche, matowe i z czasem zaczynają wypadać), ale przede wszystkim niesprawiedliwie zrzucają całą winę na urządzenie. Do najczęściej popełnianych błędów należy:

  • Prostowanie wilgotnych włosów – podobnie jak w przypadku spania z mokrymi włosami, wilgotne włosy są niezwykle kruche i podatne na różnego rodzaju połamania. Przed rozpoczęciem zabiegu stylizacji warto sięgnąć po dobre suszarki lub suszarko-lokówki, które ciepłymi (nigdy nie gorącymi!) podmuchami powietrza delikatnie osuszają skórę głowy.
  • Rezygnacja z kosmetyków ochronnych – wysoka temperatura osłabia włosy i sprawia, że stają się łamliwe i podatne na wypadanie, dlatego bardzo ważne jest, aby stosować odpowiednio dobrane środki termoochronne do włosów. Jak one działają? Wytwarzają specjalna otoczkę, która częściowo neutralizuje wpływ wysokiej temperatury.
  • Codzienne używanie prostownicy – oczywiście istnieją sytuacje, które wymagają codziennego sięgania po prostownicę, niemniej warto od czasu do czasu zrobić przerwę w prostowaniu włosów. Pozwala to włosom na regenerację. Warto wówczas stosować produkty regenerujące zniszczone włosy, aby intensywnie je nawilżyć i odżywić.
  • Złe dobranie temperatury – to jeden z najczęściej popełnianych grzechów. Nie bez powodu dobre prostownice posiadają możliwość regulacji temperatury (na przykład w urządzeniach firmy Rowenta można ją ustawić w przedziale od 130 do 220 stopni), którą dopasowuje się do grubości i ilości włosów. Zapamiętaj: im cieńsze i delikatniejsze włosy, tym niższa powinna być temperatura podczas ich prostowania.
  • Wykonywanie złych ruchów – kilkukrotne przeciąganie prostownicą po jednym paśmie włosów, szarpanie końcówek i niedokładne szczotkowanie to najszybsza droga ku osłabieniu i zniszczeniu wszystkich włosów. Trzeba je traktować łagodnie, prostować płynnie niewielkie pasemka, aby ponownie do nich nie wracać. To sekret udanego zabiegu.

Najważniejsze kwestia – dobry sprzęt

Nie ulega wątpliwości, iż każde prostowanie włosów w mniejszym lub większym stopniu niszczy ich bardzo delikatną strukturę, dlatego należy zaopatrzyć się w jak najlepsze urządzenie do codziennej pielęgnacji. Dobra prostownica charakteryzuje się tym, iż posiada ceramiczno-tytanowe płytki z regulacją mocy. Bardzo przydatny okazuje się wyświetlacz LED pokazujący dany program oraz funkcja jonizacji, dzięki której włosy nie elektryzują się. Warto mieć na uwadze, iż prostownica powinna szybko się nagrzewać i mieć specjalną ochronę przed poparzeniem. Nie może ciągnąć włosów podczas ich stylizacji, co jest często spotykaną wadą w przypadku zakupu tańszych urządzeń. Tak naprawdę lepiej jest jednorazowo wydać więcej pieniędzy na dobrej jakości sprzęt, niż kupować najtańsze urządzenie. I chociaż może to się wydawać nieco kontrowersyjnym pomysłem, to warto rzucić okiem na prostownice, jakie znajdują się w salonach fryzjerskich – to dobrej klasy, markowe urządzenia, które gwarantują idealną fryzurę przy minimalnych uszkodzeniach kondycji włosów.

Bezpieczne prostowanie

Jak więc powinno wyglądać profesjonalne prostowanie włosów w domowym zaciszu? Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja włosów (intensywnie nawilżanie i odżywianie to podstawa przy codziennej stylizacji) oraz sięganie po dobre prostownice oraz suszarki do włosów. Włosy prostujemy wtedy, kiedy są całkowicie suche, dobrze wyszczotkowane i uprzednio spryskane termoochronnymi preparatami. Dzielimy je na kilka wąskich pasm i zdecydowanymi ruchami suniemy prostownicą po wąskim paśmie (temperatura powinna być dostosowana do kondycji i grubości włosów). Aby uzyskać idealne gładką fryzurę, warto pomóc sobie małym grzebieniem, rozczesując włosy tuz przed prostownicą. To jednak wymaga dużej wprawy. Najlepiej, aby zabieg prostowania nie był stosowany codziennie, lecz okazjonalnie i z rozwagą.

Dodaj komentarz