O czym pamiętać podczas kupna śniegowców dla dzieci?

poznurr-morskie-nylonowe-sniegowce-dziecieceNiewłaściwie dobrane śniegowce dla dzieci nie tylko staną się przyczyną wielu schorzeń, ale również skutecznie popsują zabawę na śniegu, na którą przecież nasze maluchy czekają cały rok. Ich dobór nie ogranicza się bowiem do podjęcia decyzji, co do określonego modelu czy typu. Nie od dziś wiadomo, że maluch nie zawsze jest nam w stanie powiedzieć, czy obuwie, które ma założone na stopie, jest dobre i czy zapewnia mu wygodę.

Jak twierdzą pediatrzy i ortopedzi, kluczową rzeczą dla prawidłowego rozwoju stopy dziecka jest zagwarantowanie jej optymalnej przestrzeni. Wybierając śniegowce dla dzieci nie możemy za bardzo ściskać dziecięcej nóżki, gdyż w przeciwnym razie zacznie dopasowywać się do kształtu obuwia, a to może stać się przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Dziecięca stopa rośnie bardzo dynamicznie. W pierwszych dwóch latach życia powiększa się o 2 cm rocznie, a do 13 roku życia – 1,5 cm rocznie.

Problem doboru śniegowców dla dzieci, w szczególności tych małych jest uwarunkowany nie w pełni rozwiniętymi zakończeniami nerwowymi. Wszystko to sprawia, że maluchy najzwyczajniej w świecie nie są nam w stanie powiedzieć, czy założone na ich nóżkę obuwie jest odpowiednie, czy też nie. Dlatego szukając butów dla naszych pociech, powinniśmy mieć na względzie zachowanie odpowiedniego zapasu. A zasady doboru śniegowców dla dzieci są niezwykle proste. Najprostszym rozwiązaniem jest zachowanie 1,5 cm wolnej przestrzeni między czubkiem buta a piętą. Wówczas zapewniamy smykowi 0,5 cm swobodnej przestrzeni na rozszerzanie się nogi podczas chodzenia, 0,8 cm na systematyczne powiększanie się stopy oraz 0,3 cm na palce. Aby upewnić się, co do trafności podjętej decyzji, można zmierzyć dziecięcą stopę. W tym celu obrysowujemy nóżkę, wycięty wzór wkładamy do wkładki i porównujemy wyniki. Jeszcze lepszym sposobem jest postawienie nóżki na wyciągniętej wkładce z buta, aby wówczas precyzyjnie określić, czy wybrane śniegowce dla dzieci są w odpowiednim rozmiarze.

Oprócz rozmiaru, rzeczą równie istotną jest kształt i możliwość dostosowania się nogi. Dobrym rozwiązaniem jest wybór takiego fasonu obuwia, który będzie wzbogacony o system zapięć. Nie bez znaczenia pozostaje również podeszwa, która chroni przed ślizganiem. Aby zwiększyć komfort użytkowania, specjaliści zalecają, aby śniegowce dla dzieci były wyposażone we wkładkę, której zadaniem będzie niwelowanie wstrząsów, do jakich dochodzi podczas biegania.

Kolejnym, ważnym zagadnieniem, oprócz rozmiaru i kształtu obuwia, jest materiał, z jakiego wykonane są śniegowce dla dzieci. Aby zapewnić smykowi komfort zabaw na śniegu, obuwie powinno być lekkie i elastyczna. Nie bez znaczenia pozostaje również właściwa wentylacja, która jest istotna zarówno z punktu widzenia zdrowotnego (chroni przed przeziębieniami czy grzybicą), jak i termicznego. Warto zatem wybierać śniegowce dla dzieci wykonane z materiałów przepuszczających powietrze, absorbujących wilgoć oraz wykazujących się właściwościami wodoszczelnymi. Wełniana wkładka ze ściągaczem u góry uchroni stopę maluszka przed zmoczeniem, w szczególności wtedy, kiedy brzdąc lubi hasać po kałużach.

Jak zatem widać, dobór odpowiedniego obuwia zimowego wcale nie musi być trudnym zadaniem. Przy znajomości kilku podstawowych zasad, zagwarantujemy maluszkowi nie tylko bezpieczeństwo, ale również wygodę, zwłaszcza podczas nieskrępowanych zabaw na śniegu. Zima to niezwykle wyczekiwana przez najmłodszych pora roku. Warto zatem przygotować się do niej w taki sposób, aby uniknąć przeziębień i urazów, stawiając na dobry ubaw.

Dodaj komentarz