Świadoma pielęgnacja – czyli jak dobierać kosmetyki do naszej cery

 

rodzaje skóry

rodzaje skóry

Odpowiednia pielęgnacja skóry jest niezwykle ważna. Wbrew pozorom, nie jest to jednak taka prosta sprawa. Przed wyborem właściwych kosmetyków musimy bowiem odpowiedzieć sobie na parę niezwykle ważnych pytań.

Metody określania rodzaju skóry

Pierwsza kwestia dotyczy doboru kosmetyków do rodzaju naszej cery. Wiadomo, że na rynku dostępne są kosmetyki do skóry suchej, tłustej i mieszanej (np. Sanex). To, jaką posiadamy skórę uzależnione jest od wielu, często niezależnych od nas czynników. Abyśmy zatem mogli pomóc, a nie zaszkodzić swojej cerze, musimy określić jej rodzaj. Istnieje kilka metod, umożliwiających nam wykonanie tego zadania. Pierwszym jest wywiad bezpośredni. Odbywa się on w gabinecie lekarskim lub kosmetycznym i polega na rozmowie ze specjalistą. W trakcie spotkania udzielamy odpowiedzi na pytania, po których ekspert będzie mógł postawić diagnozę.

Rozmowa dotyczy między innymi reakcji skóry na wodę i kosmetyki, dotychczasowej pielęgnacji, występowania jakichkolwiek problemów z cerą itd. Kolejny sposób polega na ocenie wzrokowej. W trakcie analizy osoba badająca sugeruje się zmianami skórnymi, między innymi: łuszczeniem, przebarwieniami, wykwitami, zaskórnikami. Inna metoda opiera się na badaniu dotykowym. Dzięki niemu określona zostaje grubość, jakość czy jędrność skóry. Specjalista może w trakcie tego badania wspomagać się specjalnym sprzętem. Ostatnia z możliwych metod jest najbardziej wymierna. Wykonuje się ją przy użyciu lampy Wooda, dzięki której otrzymujemy powiększony obraz badanego miejsca. Ponadto, światło lampy zmienia się w zależności od rodzaju cery: kolor fioletowy oznacza skórę normalną, żółty – tłustą, a jasnofioletowy – suchą.

pielegnacja-skory-suchej

Charakterystyka rodzaju skóry, a dobór kosmetyków

Gdy już poznamy rodzaj naszej cery warto poznać parę istotnych informacji na temat tego, czym się charakteryzuje, aby już świadomie dokonać wyboru odpowiednich kosmetyków.

Przyczyną cery suchej jest niedoczynność gruczołów łojowych. Przez to cera jest matowa, jasna i cienka. Dodatkowo ma tendencje do łuszczenia się, pękania naczynek, występowania zaczerwień. Cera sucha źle reaguje na wodę oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne: wiatr, słońce czy mróz. Osoby z cerą suchą muszą być świadome, że znacznie szybciej mogą pojawić się u nich zmarszczki i bruzdy. Kupując kosmetyki należy wybierać spośród tych, które oczywiście przeznaczone są do cery suchej, nie zawierają alkoholu, są hipoalergiczne i bezzapachowe. Warto też poszukać środków do pielęgnacji, które w składzie mają aloes, olejek migdałowy, rumianek lub olej z oliwek.

Cera tłusta charakteryzuje się z kolei zbyt intensywną pracą gruczołów łojowych. W konsekwencji na naszej buzi pojawiają się zaskórniki, pryszcze inne zmiany skórne. Co więcej, często mamy problemy z błyszczeniem się twarzy. Jeżeli chodzi o warunki atmosferyczne, to nie mają one większego wpływu na skórę tłustą. Osoby z tym rodzajem cery nie muszę też zbyt wcześnie martwić się zmiany wywołane upływem lat. Dbanie o skórę tłustą w dużej mierze opiera się na odpowiedniej diecie – należy zrezygnować z tłustych dań typu fast-food i ze słodyczy. Trzeba za to jeść dużo owoców, warzyw oraz pić minimum dwa litry wody dziennie. W pielęgnacji tego rodzaju cery należy zwrócić szczególną uwagę na oczyszczanie. Najlepiej stosować do tego łagodne żele do mycia oraz peelingi. Kosmetyki muszą być dostosowane do danego rodzaju cery i nie powinny zawierać alkoholu. Jak łatwo się domyślić cera mieszana jest połączeniem cech dwóch poprzednich rodzajów skóry. Najczęściej tendencje do błyszczenia się występują na czole, nosie i brodzie. Policzki zaś są przesuszone. Jak rozpoznać rodzaj skóry możesz znaleźć również tutaj.

Cera mieszana nie wykazuje odporności na wodę, mydło oraz czynniki pogodowe. Najlepsze kosmetyki dla tego rodzaju cery powinny zawierać: kwasy owocowe, filtry UVA/UVB, biotynę, aminokwasy, mikroelementy oraz różnego rodzaju zioła: szałwię, rozmaryn, rumianek, skrzyp polny.

Dodaj komentarz